Aktuality - družina

Červen ve školní družině

Poslední měsíc tohoto školního roku je za námi, utekl nějak rychleji. V první polovině jsme se zabývali Mezinárodním dnem dětí a Dnem otců. Druhá polovina už byla zaplněna těšením se na velké prázdniny.

Počasí bylo krásné slunečné a nás to nejvíce táhlo ven na zahradu. Snažíme se o dostatek pohybu dětí, hrajeme tedy různé míčové hry, soutěžíme, lezeme po průlezkách, stavíme stavby z písku, malujeme barevnými křídami nebo relaxujeme ve stínu stromů.

Než jsme se rozloučili, řekli jsme si, jak se máme bezpečně chovat o prázdninách, abychom se všichni v září sešli bez úrazu.

Všem přeji krásné prázdniny.

B. Absolonová, vychovatelka ŠD

Květen ve školní družině

V květnu jsme nejvíce času trávili na zahradě, sportovali jsme a hráli hry.  Také jsme pozorovali proměny přírody a poznávali rozkvetlé stromy i květiny.

Rovněž jsme se připravovali na oslavu Dne Matek – vyráběli jsme přáníčka pro maminky. Naši družinovou nástěnku vyzdobili pestrobarevní motýlci, kteří se dětem moc povedli.

S radostí jsme si zopakovali pěší vycházku do vedlejší vesnice, abychom si mohli opět zaskákat při hudbě na tolik oblíbených trampolínách.

Když nám počasí nepřeje, relaxujeme při hrách na koberci, besedujeme, čteme nebo chodíme hrát hry do naší školní tělocvičny.

Sladká tečka na konci měsíce byla příprava ovocných špízů a vaflových mističek s vanilkovou zmrzlinou s naší paní kuchařkou.

Duben ve školní družině

V dubnu jsme náš čas ve družině využili k různorodým činnostem a aktivitám. Z kraje měsíce jsme se pustili do tvoření nové výzdoby. Jaro nás motivovalo k výrobě papírového komínu s hnízdem a čapí rodinkou. Zároveň jsme vyrobili mnoho malých hnízdeček s vlaštovkami.

Ve třidě jsme besedovali na téma „Den země“ – jak chránit přírodu, třídit odpadky, chovat se ekologicky.

Za hezkého počasí chodíme na naši zahradu, kde trávíme nejvíce času. Hrajeme různé hry, odpočíváme, trénujeme zručnost na prolézačkách, stavíme stavby z písku.

Tento měsíc jsme stihli navíc dvě akce. První akce proběhla mimo školní družinu, odpoledne jsme se vypravili pěšky do vedlejší vesnice, kde jsme měli domluvené skákání na trampolínkách s lektorkou. Děti si skákání moc užily. Odcházeli jsme unavení, ale nadšení.

Druhá akce byla též skvělá, naše oblíbené „Vaření s paní kuchařkou“, tentokrát tousty a čarodějnický lektvar.

Posledním společným tématem byly „Čarodějnice“, ke kterému děti ztvárnily výzdobu do družinové šatny.

Březen ve školní družině

Tento měsíc nám utekl jako voda, užívali jsme si jarní i velikonoční prázdniny. Mnoho dní nám tedy nezbylo, přesto jsme nelenili.

Začali jsme krásnými barevnými tulipány z papíru k MDŽ.

Důležité bylo také jedno z témat tohoto měsíce – březen, měsíc knihy. Povídali jsme si o svých oblíbených knihách a hrdinech, seznámili jsme se s různými příběhy a nakonec si každý zkusil vyrobit vlastní knížku podle své fantazie.

Hezké počasí nám přálo, chodili jsme čím dál častěji ven na zahradu, hráli míčové hry, jezdili na koloběžkách, lezli na prolézačkách. Na zahradě jsme si zahráli úkolovou hru „Kapka vody“ (děti běhaly ve skupinách, řešily úkoly na stanovištích a zapisovaly správná řešení).

Blížící se Velikonoce nás inspirovaly ke společné besedě o tradicích, našich zvycích, k velikonoční výzdobě družiny i hrám s velikonoční tématikou.  Na závěr jsme si společně s naší paní kuchařkou upekli velikonoční jidáše.

Únor ve školní družině

V měsíci únoru, jsme se nejvíce věnovali tématu „Masopust“. Povídali jsme si o tomto období, kdy začíná a končí, jaké jsou tradice, jak vypadá průvod maškar.

Vyráběli jsme škrabošky na obličej, postavičky klauna, nezapomněli jsme vesele vyzdobit šatnu i vchodové dveře a připravit si soutěže na školní karneval.

Také jsme si připomněli svátek svatého Valentýna a své nejbližší obdarovali vyrobenou valentýnskou záložkou do knihy i s přáním.

Když nám počasí přeje, chodíme ven na vycházku a přitom hrajeme pohybové hry, avšak stále převládá školní tělocvična.

Veliký ohlas měla naše nová aktivita „Vaření s paní kuchařkou.“ Konala se v rámci odpolední družiny. Děti si zde pro sebe připravily pohoštění. Krájely, umývaly, čistily, strouhaly zeleninu, míchaly pomazánku, natíraly a zdobily pečivo. Nakonec snědly všechno, co zhotovily. Tímto bychom rádi poděkovali naší paní kuchařce, že nám vše krásně připravila a pomohla s touto akcí.

Co jsme ve družině prožili v lednu

Po vánočních prázdninách jsme naše první setkání v novém roce zahájili vyprávěním o tom, jak děti prožily Vánoce, jaké dárky našly pod stromečkem a jaké dodržovaly tradice.

Následoval svátek Tří králů a úklid vánočního stromečku ve družině. Vánoční výzdobu jsme vyměnili za novou. Vznikaly obrázky s tématem zimní krajiny, zvířátka, sněhové vločky z papíru. Jelikož nám počasí venku nedopřálo si dostatečně užít sněhových radovánek, tak jsme si místo sněhuláků ze sněhu vyrobili sněhuláky z krabic a papíru.

Společně jsme četli, povídali si o tom, jak pomáhat zvířátkům a ptáčkům přečkat zimu, co sypat do krmítka, co nosit ke krmelci. Na základě tohoto povídání, jsme uskutečnili vycházku ke krmelci a starali se o ptačí krmítko na naší školní zahradě. Tato užitečná práce byla krásnou předlohou pro výtvarnou činnost – výroba krmítka s ptáčky.

Ve družině děti hrály různé hry, které rozvíjí paměť, postřeh nebo logické myšlení.  Stavěly si stavebnice, puzzle a pracovaly s modelínou.

Sportem jsme posilovali svá těla a utužovali své zdraví. Zacvičili jsme si v tělocvičně, soutěžili, hráli míčové a pohybové hry.

Prázdninová družina